Віялові відключення – міф!

Останнім часом бачимо все більше маніпуляцій на темі планових робіт на електромережах та тимчасових відключень електроенергії, що з ними пов’язані. Деякі лідери думок та нефахівці називають планові роботи віяловими відключеннями та говорять, що їх необхідно скасувати – на зимовий період чи навіть взагалі. Це підвищує соціальну напругу та дезінформує суспільство. Громадська спілка «Розумні електромережі» розвіює міфи і маніпуляції та пояснює, яка необхідність планових робіт на мережах.

Що ж таке планові тимчасові відключення? Це короткочасні відключення світла, які необхідні для того, аби електрики могли безпечно, без загрози життю та здоров’ю проводити роботи на електрообладнанні з метою її полагодження, або включення нових споживачів.  Вони передбачені чиним законодавством та є нормою роботи всіх компаній з розподілу електроенергії. В рамках Кодексу системи розподілу та планів розвитку ОСР вони відбуваються протягом всього року. Максимальний термін відключення, що дозволено – 8 годин. Але ОСР  намагаються планувати роботи так, щоб виконувати всі роботи якомога швидше та не проводити тривалі відключення при мінусових температурах. Про такі відключення оператор системи розподілу попереджає щонайменше за 5 робочих днів для того, аби споживачі могли заздалегідь спланувати побут. 

Головна маніпуляція, яка наразі поширюється – що компанії заплановано відключають світло через віялові відключення. 

Тож зруйнуємо міф: планові роботи операторів системи розподілу (чи як ми їх раніше звикли називати  – «обленерго») – не мають стосунку до віялових відключень. Причиною віялових відключень може бути лише масштабний дисбаланс в системі енергопостачання. При такому дисбалансі, рішення про їх застосування приймає Кабінет міністрів України, а розпорядження на це дає диспетчер оператора системи передачі (НЕК Укренерго). Отже це ніяким чином це не може бути зв’язано з тим, що роблять обленерго.

Зазвичай, планові роботи з відключенням електроенергії відбуваються з 2 причин: приєднання до мереж нових споживачів та оновлення старих мереж  з метою недопущення або зменшення його аварійності, яка призводить до частих та довгих відключень. Обидві причини є надзвичайно важливими і скасувати їх оператори системи розподілу не можуть, оскільки вони є їх прямими обов’язками і необхідні в першу чергу нам з вами, як споживачам.

Обслуговування, ремонти та реконструкція електромережевої інфраструктури – одна з основних функцій операторів системи розподілу, що затверджується регулятором. Від неї залежить розвиток мереж, заміна застарілих елементів та впровадження нових технологічних рішень. І все це потрібно для того, аби не було аварій. Без планових ремонтів, споживачі електроенергії теж будуть лишатися без світла. Але вже через аварії і на невизначений період.

Планові відключення – це необхідна тимчасова вимушена міра, нехай і не дуже комфортна, але вона з одного боку захищає нас від подальших блекаутів через аварії на мережах, а з іншого – дає можливість підключатися новим споживачам, що будують будинки, підприємства.

Приєднання нових споживачів до електромереж, яке має відбуватися виключно у визначені законом терміни, не зважаючи на температуру повітря чи сезонність, за своєю технологією потребує тимчасово відключення там, де відбувається приєднання нового споживача. ОСР зобов’язаний виконувати ці роботи та задовольняти заявки на підключення при будь-яких умовах. Це дає можливість  людям будувати нові будинки, розвиватися -містам і цілим областям.

При цьому держрегулятор НКРЕКП пояснював, що Кодекс системи розподілу зобов’язує ОСР проводити планові роботи повинні всього року з відключенням світла не більше 8 годин на добу. Тож планові роботи – це навіть не забаганка оператора системи розподілу. Це його обов’язок в рамках законодавства.

Разом з тим, компанії разом з Міністерством енергетики працюють над тим, щоб через деякий час частина планових робіт проводилася без відключення. ОСР в Україні починають впроваджувати спеціальні технології, що дозволяють проводити роботи при ввімкненій напрузі на електрообладнанні. 

Доки ці технології отримають широке розповсюдження, Міністерство енергетики провело зустріч з НКРЕКП та представниками ОСР для того, аби оптимізувати плани відключень в ОЗП. Запропоновано відкоригувати нормативні акти, що дасть змогу ОСР не порушуючи вимоги до компаній та без шкоди для споживачів коригувати ремонтні плани та переносити роботи з відключеннями мереж.