Запровадження стимулюючого тарифоутворення (RAB-тарифу) для операторів систем розподілу (ОСР) дозволить модернізувати зношені електромережі, однак його методика має бути узгоджена з усіма учасниками ринку.
Про це заявив керівник Громадської спілки «Розумні електромережі України» Олександр Візір в ефірі телеканалу «Україна 24».
За його словами, RAB-тариф спрямований на модернізацію електромереж. «Мережі у нас, на жаль, знаходяться не в найкращому стані. Більшість побудовані в 60-70 роки минулого сторіччя, тому вони конче потребують модернізації і оновлення», – зазначив Візір.
Він повідомив, що за коефіцієнтом SAIDI, український споживач знаходиться без електроенергії приблизно 700 хвилин на рік.
«В Румунії та Польща це 400 хвилин, в Німеччині – 60. Це говорить про значну зношеність мереж в Україні», – пояснив Візір.
Він додав, що зношеність мереж призводить і до коливань струму і великих втрат електрики.
«Нам треба змінити методологію, яка діє на ринку електричної енергії. Зараз діє метод «Витрати плюс», який передбачає фіксований прибуток за розподіл. А з RAB-тарифом суб’єкт, який залучатиме кошти у модернізацію інфраструктури, отримуватиме певний фіксований прибуток», – пояснив керівник Громадської спілки.
Олександр Візір підкреслив, що перехід на RAB-тариф потрібен, і ця позиція обговорювалась неодноразово з усіма 14 ОСР, які є членами Спілки.
«Але є певні нюанси. Ми будемо дивитись на те, що хоче Комісія від суб’єкта. Адже гроші дадуть не просто так. Кожне обленерго, кожен ОСР має ці кошти залучити, він має виконати певні вимоги, які ставить перед ним Комісія», – пояснив експерт.
За його словами, наразі є великі сумніви в тому, що запропонована методика дасть можливість залучити необхідні кошти для модернізації мереж.
«Комісія, запроваджуючи RAB-тарифи, робить благе діло, але, на жаль, без обговорення і погодження із учасниками ринку ми можемо не досягнути мети», – підкреслив Олександр Візір.
Він додав, що Спілка зверталась до НКРЕКП з проханням відтермінувати це впровадження і створити робочі групи для обговорення з гравцями ринку, що неможливо під час карантину.
«Потрібно провести здорову дискусію між Регулятором і бізнесом, визначити основні концепції для реформи і далі рухатися. Ми так зекономимо час і нерви усіх, залучених в цей процес», – підсумував керівник «Розумних електромереж».
Нагадаємо, Громадська спілка «Розумні електромережі України» об’єднує 14 операторів систем розподілу (ОСР) електроенергії, які розташовані на території всієї України.
29 квітня Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та компослуг, схвалила проєкт переходу на стимулюючий тариф для ОСРів (так званий RAB-тариф). Методика, яку запропонувала НКРЕКП, передбачає модернізацію мереж протягом 30 років.
Єдина база активів при RAB-тарифі не загрожує зростанням тарифів та сприятиме залученню інвестицій – ГС «Розумні електромережі України»
Єдина регуляторна база активів при запровадженні стимулюючого тарифоутворення (RAB-тарифу) не призведе до суттєвого росту тарифів на електроенергію для споживачів та сприятиме залученню інвестицій в галузь.
Таку позицію громадської спілки «Розумні електромережі України» висловив її виконавчий директор Олександр Візір.
Він підкреслив, що Спілка, яка представляє інтереси 14-ти гравців ринку з усіх регіонів України – не розділяє позицію НКРЕКП про те, що застосування однієї ставки суттєво підвищить тарифи на електроенергію.
Олександр Візір повідомив, що при запровадженні RAB-тарифу зросте тариф лише на розподіл, однак він складає лише 15-20% кінцевою вартості електроенергії. А тому його зростання не зможе в рази збільшити кінцеву вартість електричної енергії для споживачів.
Разом з тим, керівник Спілки підкреслив, що середньостроковий та довгостроковий ефект від RAB – це навпаки зниження тарифу.
«Заміна мереж та їх топографії призведе до зменшення технологічних втрат в мережах, що призведе до зменшення вартості послуги з розподілу. Також в середньостроковій перспективі РАБ забезпечить, за рахунок використання більш ефективних технологій, зменшення операційних витрат, буде мати ефект на зменшення ціни послуги», – сказав Олександр Візір.
На думку спілки, підхід НКРЕКУ із розділення баз активів на стару і нову не стимулюватиме залучення інвестицій. Коментуючи тезу Регулятора про відсутність економічних стимулів залучення інвестицій при використанні однієї регуляторної бази активів, у спілці «Розумні електромережі України» зазначили, що економічний стимул буде аналогічний із запровадженням двох регуляторних баз активів, плюс це додатково дасть можливість реінвестувати доходи отримані від «старої бази» в модернізацію мереж або виплати тіла позикового капіталу.
«Кінцевою метою запровадження стимулюючого регулювання є модернізація мереж, а залучення коштів в їх модернізацію є механізмом досягнення цілі. Запропонований регулятором варіант якраз і є економічно незбалансованим і не дасть можливість залучати кошти», – вважає Олександр Візір.
Він додав, що стимулом для залучення коштів для ОСРа є також необхідність виконання показників по зменшенню втрат та SAIDI, що встановлюються НКРЕКП.
Громадська спілка «Розумні електромережі України» критично сприйняла тезу Регулятора про те, що мережі побудовані за кошти споживачів.
«Значна частина мереж була побудована в радянські часи і не за гроші споживачів. А ті мережі, що були побудовані після 1991 року були побудовані не за кошти споживачів, а за кошти відповідних обленерго (в подальшому ОСРів)», – підкреслив Олександр Візір.
Читайте також
Вже другий тиждень поспіль у більшості регіонів України не вимикається світло. Це стало можливим завдяки успішній роботі нашого ППО та неймовірній роботі енергетиків, які доклали відчайдушних зусиль для того, аби українці були зі світлом. З 10 жовтня 2022-го року армія рф випустила по Україні більше 700 ракет, з яких 225 влучили по 112 об’єктах енергетичної […]
17 січня НКРЕКП винесла рішення про накладання штрафів Вінницькому, Чернівецькому та Волинському обленерго за порушення ліцензійних умов з розподілу електроенергії. В результаті перевірок, які охоплювали діяльність компаній протягом листопада – грудня 2022 року, Регулятор знайшов винних у несправедливому застосуванні графіків відключень. На думку спілки «Розумні електромережі України» така поведінка НКРЕКП є перекладанням суспільного негативу, […]