Останніми днями в експертних та професійних колах лунають настирливі чутки про намір держави скасувати переваги стимулюючого тарифоутворення (RAB-тариф) у сфері розподілу електроенергії. Такі зміни є фактично рішенням про обмеження бізнесу в інтересах широкої громадськості, хоча парадокс в тому, що в результаті програють усі.
До повномасштабного вторгнення з боку РФ зношеність електромереж в країні сягала від 50% до 70% (за урядовими оцінками в тому числі). У 2021-му році було впроваджено RAB-регулювання, яке дозволило розпочати оновлення мереж по всій Україні. Програма була розрахована на 13 років, але вже за рік розпочалася війна. Внаслідок воєнних дій інфраструктура мереж сильно постраждала. В поточній нестабільній ситуації всі ресурси компаній – операторів систем розподілу (ОСР-ів) витрачаються на ремонт та відновлення мереж після бойових дій, щоб люди та підприємства не залишалися без світла.
В умовах високої інфляції та зниження об’ємів розподілу електроенергії до 30%, RAB-тариф став єдиним реальним джерелом для закупівлі матеріалів, здійснення ремонтів, виплати зарплат працівникам ОСР-ів. Ця методика стала тим фінансовим гарантом, що дозволив оперативно повертати світло громадянам з самого початку війни. І цю роботу компанії проводили самостійно, без вказівок від влади.
Електромережі є критичною інфраструктурою, яка підтримує життя в регіонах. Досвід окупації і відновлення Київщини показав, що надійне електропостачання – основа повернення регіону до нормального життя. А враховуючи відсутність газопостачання у прифронтових регіонах України, єдиним джерелом енергії там є електрична. Ремонт і оновлення мереж дає можливість державі впевнено пройти тривожний опалювальний сезон. Запаси вугілля та газу не допоможуть в ситуації, коли на електромережах відбуватимуться постійні аварії та короткочасні відключення.
У разі скасування RAB – тарифу ОСР-и не матимуть ресурсів для ліквідації аварій, кількість яких невпинно зростає внаслідок військових дій. Також, погіршиться поточна ситуація із розрахунками на ринку розповсюдження електричної енергії, що матиме негативний вплив на національну економіку.
Сьогодні модернізацією мереж займаються близько 880 підрядних організацій, в яких працюють близько 34 тис співробітників. Держава не повинна приймати рішення, які потенційно залишать десятки тисяч людей без роботи.
На думку Громадської спілки, владі слід усвідомлювати, що енергетика забезпечує функціонування інших секторів економіки. Потенціал енергосистеми України є значно вищим за сьогоднішні обсяги виробництва та може підтримати економічне зростання в майбутньому, що буде особливо важливим у післявоєнний період.
Ідеї щодо скасування стимулюючого тарифоутворення, які останнім часом все частіше обговорюються, мають великий вплив на життєдіяльність країни в цілому, а отже, потребують детального вивчення, обговорення і не можуть прийматися поспіхом.
Читайте також
Вже другий тиждень поспіль у більшості регіонів України не вимикається світло. Це стало можливим завдяки успішній роботі нашого ППО та неймовірній роботі енергетиків, які доклали відчайдушних зусиль для того, аби українці були зі світлом. З 10 жовтня 2022-го року армія рф випустила по Україні більше 700 ракет, з яких 225 влучили по 112 об’єктах енергетичної […]
17 січня НКРЕКП винесла рішення про накладання штрафів Вінницькому, Чернівецькому та Волинському обленерго за порушення ліцензійних умов з розподілу електроенергії. В результаті перевірок, які охоплювали діяльність компаній протягом листопада – грудня 2022 року, Регулятор знайшов винних у несправедливому застосуванні графіків відключень. На думку спілки «Розумні електромережі України» така поведінка НКРЕКП є перекладанням суспільного негативу, […]